Jakie programy powinien znać rysownik? - Takie zadano mi pytanie...


Kilka dni temu na maila przyszło mi zapytanie od jednego z czytelników o treści dokładnie takiej, jak w tytule. Pytanie może i błahe, ale jak dobrze się zastanowię, to dość często je słyszę. Dlatego postanowiłem napisać dwa słowa na ten temat.
Zanim jednak przejdę do rzeczy, mam do was wszystkich prośbę. Zadawajcie pytania w komentarzach, a ja z chęcią na wszystkie pytania odpowiem. Dzięki temu reszta czytających też będzie miała z tego pożytek.
A zatem jakie programy powinien znać rysownik? Zapraszam.

To pytanie powinno brzmieć raczej - Jakich narzędzi powinien używać ilustrator w obecnych czasach?

Rysownik /ilustrator ( przyjmijmy na potrzeby tekstu termin "rysownik") powinien przede wszystkim dobrze rysować, natomiast oprogramowanie to narzędzia i uważam, że każdy powinien je dobierać wedle własnych preferencji. Kiedyś wyszukiwano jak najlepszego papieru, odpowiednich stalówek, idealnego tuszu, czy świetnych podkładów. Dzisiaj zwolennicy tradycyjnych technik też tak robią, ale mają ułatwione zadanie z racji dostępności wszechrzeczy. Poprawie sam siebie, może nie zwolennicy, bo zwolennikiem ja też jestem, ale ci, którzy mają taki komfort, by w zawodowstwie móc sobie pozwolić na przyjemność korzystania z tych tradycyjnych technik. Pochłaniają one bowiem masę czasu i trzeba mieć naprawdę długoterminowe i wysoko płatne zlecenia, by móc zarabiać, ilustrując całkowicie manualnie.
Nowoczesna technika sprawiła, że czas realizacji dzieła w połączeniu z jakością wykonania grają dla klienta pierwsze skrzypce. Pod kątem walorów komercyjnych, techniki manualne bardzo często nie mają szans w starciu z pracami wykonanymi za pomocą najnowszego sprzętu i oprogramowania.
W ofercie rynkowej jest coraz więcej dobrych tabletów dla artystów, rysowników, ilustratorów. Powoli jest w czym wybierać. Oprogramowanie też stwarza nam coraz szersze możliwości kreowania obrazu, a to co kiedyś zajmowało 2 godziny - dzisiaj można zrobić w 30 minut, i nie przesadzam ani trochę. O tym co kiedyś, a co dzisiaj, pisałem tutaj - zerknij.

No dobra, wystarczy tej rozkminy. Przejdźmy do konkretów, czyli odpowiedzi na pytanie - Jaki program dla rysownika / ilustratora?

Wiem, mogę się wielu osobom narazić, ale na pewno nie Photoshop.
Już piszę dlaczego, ze względu na to, że PS nie jest programem stworzonym do rysowania. Można w nim rysować, można w nim malować, ale raczej jest to opcja Photoshopa, a nie przeznaczenie.
PS służy do szeroko pojętej edycji grafiki rastrowej i każdy, kto zamierza profesjonalnie zająć się grafiką, niestety musi go znać.
Dla przykładu. Dopiero w najnowszej wersji Photoshopa CC 2018 pojawiła się stabilizacja linii. Funkcja, która od lat jest standardem w programie dla rysowników, takim jak Manga Studio. Dodam jeszcze, że w najnowszym Photoshopie ta stabilizacja działa naprawdę kulawo. Także owszem, PS jest dla każdego, kto poważnie myśli o grafice. Ale jako narzędzie do rysownia ma mocną konkurencję, z którą w moim odczuciu na tym polu przegrywa.

Są jednak programy, które do rysunku zostały stworzone i warto się z nimi bliżej poznać.
Mój niekwestionowany faworyt:
CLIP STUDIO PAINT (Manga Studio)
Genialny soft do rysowania. Najlepiej sprawdzi się do pracy nad komiksami, ale ja wykonuje w nim każdą ilustrację. Do tego cena jest wysoce atrakcyjna. Nie chcę tu linkować, każdy sobie znajdzie na własną rękę, to żaden problem.

Dla zwolenników iPada Pro polecam odpowiednik Manga Studio na urządzenia mobilne. Apka nazywa się MediBangPaint. Dla mnie, pomimo że jest darmowa, to aplikacja numer jeden do rysowania za pomocą iPada.

MediBangPaint też posiada swoją desktopową wersję, ale tutaj nie jest już za fajnie i z Manga Studio przegrywa już po minucie użytkowania.

Warto też zerknąć na Corel Painter i ArtRage.

Oprogramowania dedykowanego artystom jest o wiele więcej, ale tej całej reszty nie testowałem i nie będę się wypowiadał na temat czegoś, czego nie znam.

Także cóż, jak widzicie szaleństwa nie ma, ale te programy, które wiodą prym w naszej branży są już naprawdę dobre i dają nam ogromne możliwości. Każdy wedle swoich preferencji. Tylko pamiętajcie ( to zdanie kierują do początkujących ). Program za was nie narysuje, najlepszy tablet graficzny też za was nie narysuje, bo to tylko narzędzie. Dlatego zanim zdecydujecie się wydać kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych na sprzęt, miejcie pewność, że wasze umiejętności dojrzały już do uprawiania zawodu rysownika. Znam ludzi, którzy myśleli, że panaceum na ich braki będzie najlepszy sprzęt i oprogramowanie, a w rezultacie stracili tylko pieniądze.

A może znacie jakieś programy godne polecenia? Piszcie w komentarzach.

Bay.
   17 komentarzy:

 1. Długo szukałam programu, w którym najlepiej by mi się robiło linearty i w którym udałoby mi się go ustawić tak, żeby coś mi wychodzilo. Sai, Krita, Manga Studio i kupiony w wersji pro Clip Paint Studio... Dopieto jakiś miesiąc temu spróbowałam Photoshopa, bo myślałam o nim bardziej jako o programie do obróbki i to był właśnie ten program, w którym udało mi się ogarnąć to, czego nie potrafiłam w innych. Tak, że każdy powinien próbować wielu programów i znaleźć ten, który odpowiada mu najbardziej bez żadnych uprzedzeń. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja używam głównie Paint Tool Sai. ale zasadzam się na Manga Studio :)

  Tylko nie rozumiem czemu służyć ma to "bay" na końcu... xd bo co ma zatoka do treści artykułu?? chyba że to taki szyfr - może chodzi o the pirate bay hah

  OdpowiedzUsuń
 3. Rysunki jakie tworzysz są wektorowe czy rastrowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko rysuję ręcznie, wszystko to raster, ale jeżeli trzeba, zawsze line art można zamienić na wektor.

   Usuń
  2. A nie lepsze byłyby rysunki wektorowe, CLIP STUDIO PAINT chyba to umożliwia? Pytam bo kiedyś zrobiłem taką animację https://www.youtube.com/watch?v=wmD9lXTZsJA i rysunki w niej robiłem wektorowo we Flashu, bo wydawało mi się że łatwiej wtedy korygować kształt linii, skalować rysunek. Co zatem decyduje, że lepiej robić je rastrowo?

   Usuń
  3. Szybkość wykonania, technika, naturalność. Nie neguję rysunku wektorowego, ale składanie wektorów jest bardziej czasochłonne i też wektor sam sobie jest namacalny, determinuje pewien styl. Niemal każdy wektor da się rozpoznać, że jest wektorem. A nie zawsze taki efekt jest pożądany. Miałem kiedyś klienta, który dodatkowo płacił z a to by ilustracje były rysowane, nie za pomocą komputera, tylko klasycznie: papier, ołówek, akwarela. Posługując się wektorem nie mamy tej samej swobody co ołówkiem i tuszem, a z drugiej strony wektor ma swoje zalety, których nie ma technika rastrowa. Wszystko w zależności od przeznaczenia rysunku. Jeżeli wiem, że rysunek będzie służył do animacji, to posłużę się wektorem. Ale jeżeli mam zlecenie na komiks jak na przykład ten tutaj: http://maldyty.pl/cms3/komiks/komiks.pdf To przecież nie pójdę w wektory bo mija się to z celem. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Rysunki rysujesz wektorowo czy bitmapowo?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ma lepszego programu na ipada pro niż Procreate (oczywiscie własna opinia)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam. Procreate jest relatywnie tani (chyba około 70zł) warstwy i nagrywanie procesu rysowania w locie. Wszystko intuicyjne i w pełni edytowalne pędzle. Wystarczy poszukać na YT opinii i filmów zawodowych rysowników.

   Usuń
 6. CLIP STUDIO PAINT NA IPADA!
  O jakiegoś czasu dostępny jest Clip Studio Paint w wersji na iPada pro. Oczywiście program spełnił moje oczekiwania i naprawdę wymiata. Wersja mobilna jest dokładną kopią wersji dekstopowej. Ma to swoje plusy i minusy.

  Plusem na pewno jest fakt, że nie tracimy żadnych funkcjonalności. Minusem natomiast jest brak dostosowanego do urządzeń mobilnym interfejsu co chwilami jest dość uciążliwe, ale się już przyzwyczaiłem.

  Dodam, że program jest płatny w formie subskrypcji, koszt to około 37 zł na miesiąc. Nie jestem pewien czy jeszcze trwa promocja, ale mi się udało załapać na sześciomiesięcznych okres gratisowy.

  OdpowiedzUsuń
 7. clip studio paint ogarnia CMYK? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No własnie tak wygląda na to, że nie. Nie wiem czym to jest podyktowane i ogólnie jest to dla mnie dziwne, bo przecież wszystkie komiksy idą druku. Radzą sobie z tym w ten sposób, że profil kolorystyczny ogarniam już w PS. Teksty też. Co zrobić :)
   Zdrówka!

   Usuń
  2. Krita jest darmowa i ogarnia CMYK. Ew. niedrogi Paint Tool Sai 🙂

   Usuń
 8. Odpowiedzi
  1. A możesz coś szerzej na ten temat nam napisać skoro piszesz to z taką pewnością?

   Usuń
 9. Dla posiadaczy Ipada Pro - całym sobą polecam Procreate. Robię w nim już teraz wszystkie ilustracje cyfrowe, czasem dopieszczam w Photoshopie(jakieś 3% przypadków). Przesiadka na Ipada była dla mnie momentem zwrotnym. Od jakiegoś pół roku mój Cintiq leży i zbiera kurz bo nie da się na nim pracować w Procreate. A bóg mi świadkiem zę byłem największym fanem Wacoma. I Paweł - osobiście mam inne zdanie niż Ty. Uważam, że dobry soft to połowa sukcesu. Potrafi naprawdę wiele ułatwić. Choćby głupie namalowanie odręcznie idealnie proste kreski w perspetywie albo idealnego koła w pół sundy, albo nagrywane przyspieszonego procesu malowania albo opcja taka, że postawioną kreskę możesz edytować jak krzywą Béziera póki nie postawisz kolejnej kreski. Mogę tak wymieniać cały dzień. Uważam, że soft ma ogromne znaczenie. Co nie zmienia faktu, że żeby rysować to trzeba się jednak przeciorać przez tradycyjne media bo to właśnie one dają nam warsztat i pewną rękę. One nie wybaczają błędów. Jak Ci akwarelka albo tusz spłynie to już po ptokach. Nie wciśniesz "Ctrl+z". Tak swoją drogą Paweł, to pierwszy mój komentarz u Ciebie i zdaje się nie ostatni. Czytałem czasem Twoje artykuły ale tym tematem i punktem widzenia zmusiłeś mnie do aktywności ;). Pozdrawiam Ciebie oraz Kolegów i Koleżanki po fachu.

  OdpowiedzUsuń

Będę bardzo wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz lub pytanie, na które z chęcią odpowiem. Natomiast jeżeli jesteś "heiterem" to szkoda twojego czasu, po prostu skasuję twoje wypociny.

TOP