Stan Lee – legenda amerykańskiego komiksu, król wśród scenarzystów i największy z Superbohaterów!


Stan Lee, a właściwie Stanley Martin Lieber urodził się w Nowym Jorku w 1922 roku i tam też spędził większą część swojego życia. O karierze pisarskiej marzył już jako nastolatek. Po ukończeniu szkoły średniej, dzięki pomocy wuja Robbiego Solomona i lokalnego wydawcy komiksów Martina Goodmana, udało mu się zdobyć pracę w wydawnictwie Timely Comics.


I tak rozpoczęła się jego przygoda z komiksami, choć wciąż powtarzał, że nie to jest jego życiową ścieżką, bo nadal marzy o karierze wielkiego pisarza. Wtedy też narodził się jego słynny pseudonim literacki – Stan Lee, którego używał na potrzeby komiksów. Jego prawdziwe nazwisko wciąż czekało bowiem na wymarzoną karierę pisarza i wydanie wielkiego literackiego dzieła…

Tymczasem jego kariera scenarzysty komiksowego szybko nabierała tempa. W 1941 roku Stan Lee napisał dialogi do trzeciego numeru komiksu Captain America Comics. Była to jego pierwsza oficjalna komiksowa publikacja.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Lee zgłosił się na ochotnika do United States Army Signal Corps. W armii działał głównie jako pisarz, tworzył m. in. hasła propagandowe i scenariusze do filmów szkoleniowych.

Marvelowskie początki.

Po wojnie Stan Lee wrócił do pracy w wydawnictwie Timely Comics, które wówczas znane już było jako Atlas Comics, zaś później (za namową Stana Lee) zmieniło nazwę na bardziej chwytliwe Marvel Comics. Lee we współpracy z wieloma rysownikami tworzył dla Marvela komiksy o różnych tematykach i w różnych stylach, od romansów po science-fiction. Wciąż nie był jednak zadowolony ze swojej pracy, którą gotów był porzucić. Wtedy pojawiło się nowe zlecenie od szefa Marvel Comics – Goodmana, na stworzenie historii o drużynie superbohaterów, konkurentów dla Ligi Sprawiedliwych, świeżo stworzonych wówczas przez prężnie rozwijające się DC Comics. Stana Lee skusiło to spore wyzwanie. Tak narodziła się pierwsza drużyna Marvela – Fantastyczna Czwórka, która w 1961 roku przyniosła Marvelowi i Stanowi Lee niebywałą popularność. Ten sukces zaważył na decyzji Stana o nieporzucaniu branży komiksowej.

Era Superbohatera Marvela. 

Od czasu stworzenia Fantastycznej Czwórki, w ciągu kilku kolejnych lat narodzili się wszyscy słynni superbohaterowie z komiksowego uniwersum Marvela. Stan Lee, we współpracy ze swoim bratem Larrym Lieberem i kilkoma innymi artystami, m.in. Stevem Ditko i Jackiem Kirbym, stworzyli m.in.: Spider-Mana, Iron Mana, Hulka, Daredevila, Doktora Strange, Thora i X-Menów.

To właśnie dzięki tym bohaterom, a zwłaszcza ich twórcy Stanowi Lee, małe lokalne wydawnictwo Marvel Comics szybko zmianiło się w światowego giganta na rynku komiksowym. Przez chwilę Stan Lee był nawet prezesem Marvel Comics, ale zaraz porzucił to stanowisko, które - jak sam stwierdził - przeszkadzało mu w swobodnym tworzeniu.

Stan Lee zmarł w wieku 95 lat. Na zawsze pozostanie ikoną amerykańskiego komiksu i światowej popkultury.


Agnieszka Ostrowska-Błońska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będę bardzo wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz lub pytanie, na które z chęcią odpowiem. Natomiast jeżeli jesteś "heiterem" to szkoda twojego czasu, po prostu skasuję twoje wypociny.

TOP