Grafik komputerowy! Rysownik! Projektant stron internetowych! ale nie informatyk.Heyo !

Zacznę od tego, że nie mam nic przeciwko informatykom. Zawód jak każdy. No dobra, nie jak każdy, bo nie każdy może być informatykiem. Ok. Nie każdy może być taksówkarzem, budowlańcem, czy lekarzem - co kto lubi. Ale pomijając wyliczankę, zawód informatyka wyróżnia się czymś szczególnym. Mianowicie tym, że znaczna część społeczeństwa do worka z etykietą informatyk wrzuca niemal każdą profesję mającą cokolwiek wspólnego z komputerem.


- Czym się pan zajmuje ? - Pyta jeden ze znajomych.
- Projektowaniem stron internetowych, rysowaniem ilustracji, kreacją wizerunku marki i takie tam. Potocznie można powiedzieć, że jestem grafikiem komputerowym, ale strasznie nie lubię tego określenia.
 Znajomy rozpromieniał i wysypał z siebie następujące słowa:
- A to suuuper, bo wie pan co ? Ostatnio komputer mi się wiesza i nie zawsze się uruchamia, może wie pan co to ? A z kolei w laptopie system się wysypał. Syn coś próbował naprawiać, ale to wygląda na sprawę dla fachowca. To ja bym panu przywiózł te graty, a pan w wolnej chwili by na to rzucił okiem, co ?
- Co ? Że ja  ? Ale ja się na tym nie znam - odparłem ze zdziwieniem. I tu twarz mojego rozmówcy przybrała formę znaku zapytania, albo skrótu WTF - do wyboru.

Zapytał tylko - Jak to ?
- A, tak to :)

Ta scenka obrazuje problem w całej okazałości Jak Pan Kowalski słyszy hasło "grafik komputerowy", w jego umyśle tworzy się nie wiedzieć czemu dziwne równanie.

grafika + komputer = informatyk.

No przecież to takie logiczne. Niestety nie! Moi mili Państwo, to, że ktoś pracuje za pomocą komputera, nie oznacza, że od razu jest informatykiem. Dla przykładu. Czy taksówkarz pracujący za pomocą samochodu jest mechanikiem samochodowym ? No raczej wątpliwe, bo gdyby był mechanikiem pewnie prowadziłby warsztat samochodowy, a nie jeździł na taksówce.

Odpowiedzmy sobie na pytanie, kim jest informatyk i czym się zajmuje ? Nie będę tu błyszczał wiedzą tajemną, odpowie nam wikipedia:

" Informatyk: osoba, która wykształciła się na specjalistę w dziedzinie nauk komputerowych, posiadającego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia, przetwarzania i przekazu informacji oraz znającego budowę i zasady działania urządzeń komputerowych, a także potrafiącego tworzyć, przekształcać i przekazywać dane za pomocą programów komputerowych, wykorzystujących umieszczone w nich informacje do określonych działań. Zwykle jest to osoba o wysokim stopniu świadomości ogólnych i szczegółowych zasad tworzenia urządzeń i tworzenia oprogramowania, znająca języki programowania i potrafiąca stosować wiedzę teoretyczną w praktyce. "

Całość tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyk

Teraz pasowało by przetoczyć definicję grafika komputerowego, ale było by to co najmniej trywialne. Dlatego napiszę w kilku słowach. Grafik komputerowy zajmuje się projektowaniem grafiki za pomocą komputera. Efektem pracy grafika komputerowego mogą być projekty stron internetowych, ale nie same strony internetowe, bo do tego, by powstała funkcjonalna strona niezbędny jest programista.
Co jeszcze może tworzyć grafik komputerowy ?
Plakaty i reklamy graficzne, kreacja wizerunku marki, mogą to też być książki, ale tu mamy już szeroką profesję jaką jest DTP i zaznaczam, że nie nie każdy grafik komputerowym jest grafikiem DTP ze względu na to, że skład i łamanie, a szerzej DTP  (Desktop Publishing) to bardzo szeroka dziedzina specjalistycznej wiedzy. Efektem pracy grafika komputerowego mogą też być ilustracje, ale w tym przypadku niezbędne są umiejętności rysunkowe. No i z mojego punktu widzenia działka zarezerwowana dla najlepszych czyli grafika i animacja 3D.

 Podsumowaniem będzie jedno zdanie: Grafik komputerowy z informatykiem nie ma nic wspólnego. 

Bay - pawelblonski.pl

9 komentarzy:

 1. Jestem również grafikiem. Niedawno pod jakimś artykułem stawiającym znak równości między grafikiem a informatykiem, poczyniłam wpis o treści: ''Grafik z informatykiem nie ma nic wspólnego''. Wpis ten został ocenzurowany ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. jak to mnie uczyli na studiach grafika komputerowa jest zawodem okołoinformatycznym

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma nawet takiego zawodu jak "grafik komputerowy", jak mi to ktoś wyłożył kiedyś, jest to tylko zwrot mianujący osobę która tworzy grafikę za pomocą komputera. I rzeczywiście tak jest... co smutniejsze - wielu myśli że jak grafik i grafika, to naprawdę jeszcze te stronę internetową sam postawisz i wdrożysz, i program zaprogramujesz... przez takie przypadki zaczęłam poddawać w wątpliwość moje realne istnienie jako grafika oraz właściwą edukację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie no, aż tak drastycznie nie stawiaj sprawy :) Trzeba klientów i społeczeństwo po prostu edukować. Problem istnieje owszem, ale żeby zaraz załamywać się egzystencjonalnie ? Siły więcej życzę !

   Usuń
 5. Idiotyczne odpowiedzi autora tego blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogłem nie publikować tego komentarza, ale nie mogłem się powstrzymać. Drogi anonimowy czytelniku - jesteś zajebisty :)Może się podpisz pod swoim, jakże błyskotliwym stwierdzeniem.

   Usuń

Będę bardzo wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz lub pytanie, na które z chęcią odpowiem. Natomiast jeżeli jesteś "heiterem" to szkoda twojego czasu, po prostu skasuję twoje wypociny.

TOP