Jak powstaje komiks? Proces twórczy krok po kroku. Szeroka relacja już niebawem.No i skończone. Teraz już tylko czekamy na druk. Pierwsza część komiksu edukacyjnego z serii "Wyprawy do lasu" ujrzy światło dzienne.

Scenariusz oczywiście jest autorstwa drugiej połówki rysownika, czyli Agnieszki Ostrowskiej, a rysunki i opracowanie graficzne autorstwa mojego.

Jako, że komiks jest formą powstającą z popiołów w naszym kraju postanowiliśmy dorzucić do tego odrodzenia swoje 5 groszy.  Podzielimy się z wami drogą jaką pokonaliśmy, by stworzyć takie małe "CUŚ" co się komiksem nazywa.

Zastanowimy się nad każdym etapem pracy, od scenariusza po DTP. Może taka analiza pomoże mi w odkryciu swoich błędów i usprawnieniu pracy przy następnym komiksie, a może uzyskam jakieś wskazówki od was.

Już za kilka dni. Bay - pawelblonski.pl

2 komentarze:

  1. Hej. Mam pytanie. W wolnych chwilach "bawię się" w rysowanie komiksów. W sumie to dopiero zaczynam.. Czy do tworzenia komiksu niezbędny jest scenarzysta i storyboard, czy mogę rysować komiks kadr po kadrze na spontanie?? Pozdrawiam - Jarek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć. Oczywiście, że możesz. Wielu twórców tak tworzy komiksy. Lecisz kard po kadrze jakbyś pisał historię. Jednakże tworzenie scenariusza, potem storyboardu pozwala na lepsze zapanowanie nad fabułą. łatwiej unikniesz dziur logicznych przy obszerniej historii. Story board pozwala natomiast lepsze rozplanowanie kadrów, dymków z tekstem i na korektę przed samym rysowaniem. Scenariusz + story board polecam jeżeli chcesz profesjonalnie zająć się komiksem, jeżeli robisz coś dużego. Spontan jest fajny do krótkich form i ćwiczeń. Tak naprawdę nie ma zamkniętych reguł. Liczy się efekt jaki osiągniesz, a nie droga. Rysuj jak ci serducho mówi i tyle :)

      Usuń

Będę bardzo wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz lub pytanie, na które z chęcią odpowiem. Natomiast jeżeli jesteś "heiterem" to szkoda twojego czasu, po prostu skasuję twoje wypociny.

TOP